تبلیغات
اسلام - قبل از مرگ فرصتهای طلایی در زندگی­ات را غنیمت بشمار

قبل از مرگ فرصتهای طلایی در زندگی­ات را غنیمت بشمار

قبل از مرگ فرصتهای طلایی در زندگی­ات را غنیمت بشمار

منبع عربی : اینترنت

ترجمه : خالد ایوبی نیا

با ارزشترین و گرانمایه­ترین این فرصت­ها ذکر خداوند می­باشد، پیامبر صَلَّی­اللهُ­عَلَیهِ­وسَلَّمَ فرمود: ((ما مِن شَیءٍ أنجى مِن عَذابِ اللهِ مِن ذِكرِ اللهِ  قالُوا ولاَ الجِهادُ فِی سَبِیلِ اللهِ قالَ ولَو أن یَضرِب بِسَیفِهِ حتى یَنقَطِعَ)): هیچ چیز همانند ذکر خداوند انسان را از عذاب نجات نمی­دهد، گفتند: حتی جهاد در راه خدا هم به پای آن نمی­رسد؟ فرمود: هرچند با شمشیرش به جهاد بپردازد تا شمشیرش بشکند). به روایت ابن أبی دنیا وبیهقی، صحیح الترغیب 1495

1. پیامبرصَلَّی­اللهُ­عَلَیهِ­وسَلَّمَ فرمود: هر کس بعد از سلام نماز صبح قبل از اینکه از جایش برخیزد و با کسی سخن بگوید، ده بار بگوید: ((لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لَا شَرِیكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ یُحْیِی وَیُمِیتُ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ)) برایش ده نیکی نوشته می­شود، ده گناه از گناهان او بخشوده و ده درجه بر درجات او افزوده می­شود، و در آن روز  از هرگونه رویداد ناخوشاید و شر شیطان محفوظ خواهد ماند و هیچ گناهی نمی­تواند او را هلاک کند مگر شرک ورزیدن به خدای عز و جلّ)) . [به روایت ترمذی/ 3474 و نسائی /9878 ، شیخ آلبانی آن را ضعیف دانسته است، مراجعه شود به حدیث شماره : 5738 در ضعیف الجامع . همچنین کسی که بعد از نماز مغرب این ذکر را بخواند، چنین پاداشی خواهد داشت.

2 . آیا می­توانی هر روز صد شتر در راه خداوند قربانی کنی، و صد اسب آماده کنی که مجاهدین بر پشت آنها به جهاد بپردازند، و صد برده خریده وآزاد نمایی، و کسی از تو سبقت نگرفته باشد مگر کسی که بیشتر از آنچه گفته­ای، گفته باشد؟ گوش کن پیامبر صَلَّی­اللهُ­عَلَیهِ­وسَلَّمَ چه می­گوید، پیامبرصَلَّی­اللهُ­عَلَیهِ­وسَلَّمَ فرمود: هرکس قبل از طلوع آفتاب و قبل از غروب آن صد بار ((سُبحانَ الله)) بگوید، برایش از قربانی کردن صد شتر بهتر است. و هر کس قبل از طلوع آفتاب و قبل از غروب آن صد بار ((اَلحَمدُ لله)) بگوید، برایش از صد اسبی که در راه خداوند بار شوند بهتر خواهد بود، و هر کس قبل از طلوع آفتاب و قبل از غروب آن صد بار ((اَلله اکبر)) بگوید، برایش از آزاد کردن صد برده بهتر خواهد بود و هر کس قبل از طلوع آفتاب و قبل از غروب آن صد بار بگوید: ((لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لَا شَرِیكَ لَهُ لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْد وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ)) در روز قیامت کسی با عملی بهتر از عمل او نخواهد آمد مگر کسی که مانند او یا بیشتر از او گفته باشد. [صحیح الترغیب] این ذکر را بعد از نماز صبح  قبل از طلوع آفتاب و بعد از نماز عصر قبل از غروب آفتاب می­خواند.

3 .آیا دوست داری خداوند تو را دوست بدارد و تو  را داخل بهشت کند و حسناتی را برایت بنویسد و مثل این باشد که یک سوم قرآن را خوانده­ای، و خانه­ای برایت در بهشت بسازد و دعایت را مستجات گرداند؟

سوره اخلاص "قل هُوَ الله احد" تا آخر. هر کس آن را از ته دل دوست داشته باشد، خداوند نیز او را دوست می­دارد و هرکس آن را دوست بدارد و بر قرائت آن دوام داشته باشد، خداوند او را داحل بهشت می­کند و هرکس آن را یک بار بخواند، مثل این است که یک سوم قرآن را خوانده است، هرکس ده بار آن را بخواند، خداوند برای او مسکنی در بهشت بنا می­کند، اسم اعظم خداوند از آن مشتق شده است. پیامبر صَلَّی­اللهُ­عَلَیهِ­وسَلَّمَ از مردی شنید که می­گوید: ((اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُكَ بِأَنِّی أَشْهَدُ أَنَّكَ أَنْتَ اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ الْأَحَدُ الصَّمَدُ الَّذِی لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ وَلَمْ یَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ)) فرمود: ((با اسم اعظم خداوند را خواندی، که اگر با آن از او سؤال شود، استجابت می­کند و اگر با آن  خوانده شود، اجابت   می­كند.(( [به روایت أبو داود وترمذی و ترمذی آن را حسن دانسته، وابن ماجه وابن حبان فی صحیحش وحاكم، جز این­که به روایت حاکم آمده است: ((لقد سألت الله باسمه الأعظم)) و گفته است طبق شرایط ابن ماجه و ابن حبان صحیح است. صحیح الترغیب و الترهیب به شماره 1640 و صحیح ، ابن ماجة ( 3857 )

-کلمات این حدیث به استناد از صحیح الترغیب و الترهیب می­باشد. فراموش نشود بعد از ستایش خداوند بر پیامبر هم صلوات فرستاده شود سپس آنچه می­خواهی دعا کن.

4. آیا دوست داری که پیامبر دستت را بگیرد تا تو  را داخل بهشت کند؟!!

پیامبرصَلَّی­اللهُ­عَلَیهِ­وسَلَّمَ فرمود: اگر کسی هنگامی که صبح می­کند، بگوید: ((رَضِیتُ بِاللهِ رَبًّا وَبِالإسلامِ دِیناً وَبِمُحَمَّدٍ نَبِیًّا)) من ضامن خواهم بود که دستش را گرفته و او را داخل بهشت می­نمایم. السلسلة الصحیحة/2686.

5- آیا دوست داری گناهانت بخشوده شوند هرچند به اندازه کف روی دریا باشند؟ پیامبرصَلَّی­اللهُ­عَلَیهِ­وسَلَّمَ فرمود: ((هر کس هنگامی که به رخت­خوابش می­رود بگوید: لا إله إلا الله وحده لا شریك له له الملك وله الحمد وهو على كل شیء قدیر لا حول ولا قوة إلا بالله سبحان الله والحمد لله ولا اله إلا الله والله أكبر)) خداوند گناهان و در روایتی خطاهای او را مورد عفو قرار می­دهد هرچند به اندازه کف روی دریا باشد.

6 . آیا دوست داری پبعد از این­که غذابت را صرف نمودی و از آن لذت بردی و با این همه گناهان گذشته­ات بخشوده شوند؟ پیامبرصَلَّی­اللهُ­عَلَیهِ­وسَلَّمَ فرمود: (( هرکس غذایی بخورد سپس بگوید: "الحمد لله الذی أطعمنی هذا الطعام ورزقنیه من غیر حول منی ولا قوة" گناهان گذشته­اش بخشوده می­شوند.)) [صحیح الترغیب. آلبانی می­گوید: این حدیث ( حسن است. حدیث شماره : 6086 در صحیح الجامع.

7- آیا دوست داری یک میلیون حسنه برایت نوشته شود و یک میلیون گناه (صغیره­ات) پاک شود، و یک میلیون درجه بر درجاتت افزوده شود و خانه­ای برایت در بهشت مهیا و آماده گردد؟  پیامبرصَلَّی­اللهُ­عَلَیهِ­وسَلَّم َفرمود: ((هر کس داخل بازار شود و بگوید: " لا إله إلا اللهَ وَحدَهُ لا شَرِیكَ لَهُ لَهُ المُلكُ وَلَهُ الحَمدُ یُحیِی وَیُمِیتُ وهُوَ حَیٌّ لا یَمُوتُ بِیَدِهِ الخَیرُ وَهُوَ عَلى كُلِّ شَیءٍ قَدیرٌ" برایش هزار هزار حسنه نوشته می­شود و هزار هزار گناه از گناهان او محو و نابود می­گردد و هزار هزار درجه بر درجات او افزوده می­شود و یک قصر برای او در بهشت ساخته می­شود.)) [صحیح الجامع] محمد ناصرالدین آلبانی: 6231-2093

8-آیا دوست داری حج و عمره­ای را انجام دهی با این­که در شهر و محل سکونتت می­باشی؟ پیامبرصَلَّی­اللهُ­عَلَیهِ­وسَلَّمَ فرمود: ((هرکس نماز صبح را با جماعت بخواند سپس تا هنگام طلوع  آفتاب به ذکر خداوند مشغول شود سپس بعد از طلوع آفتاب دو رکعت نماز بخواند، برای او  همانند پاداش حج و عمره­ای نوشته می­شود)) راوی می­گوید: پیامبر فرمود: ((تامةً، تامةً تامَةً)). (صحیح الترغیب، صحیح الجامع الصغیر، محمد ناصرالدین آلبانی: 6346 -2144)

9-آیا دوست داری که در یک شب نامت با کسانی نوشته شود که بسیار خداوند را یاد می­کنند؟ پیامبرصَلَّی­اللهُ­عَلَیهِ­وسَلَّمَ فرمود: ((هر کس شبانه بیدار شود و اهلش را بیدار کند و با هم دو رکعت نماز بخوانند، جزو کسانی نوشته خواهند شد که بسیار خداوند را یاد می­کنند)) . یعنی دو رکعت نماز را به امامت بخواند و همسر یا دیگر اهل خانواده­اش پشت سرش نماز بخوانند. [صحیح الترغیب]

10- آیا دوست داری که هر روز یک خانه برایت در بهشت ساخته شود؟ پیامبرصَلَّی­اللهُ­عَلَیهِ­وسَلَّمَ فرمود: ((کسی که در شبانه روز دوازده رکعت نماز سنت بخواند، خداوند برای او منزلی در بهشت بنا می­کند،[سنت­های راتبه عبارتند از:] چهار رکعت قبل از نماز ظهر و دو رکعت بعد از آن، دو رکعت بعد از نماز مغرب و دو رکعت بعد از نماز عشاء، و دو رکعت قبل از نماز صبح)) [ابن ماجه روایت نموده . شیخ آلبانی گفته است: صحیح  است، الجامع الصحیح،6363 -2154 . و درصحیح ابن ماجه وصحیح سنن ترمذی وارد است].

11 – آیا دوست داری همه گناهانت بخشوده شود؟ پیامبر صَلَّی­اللهُ­عَلَیهِ­وسَلَّمَ فرمود: (( هر کس هنگامی که صدای مؤذن را می­شنود بگوید: و من هم شهادت می­دهم  که هیج معبود بحقی جز خداوند وجود ندارد، او یگانه است، شریک ندارد، و شهادت می­دهم که محمد بنده و فرستاده­ی خداوند است، راضی شدم که الله پروردگارم است و محمد صَلَّی­اللهُ­عَلَیهِ­وسَلَّمَ فرستاده­ی خدا پیامبرم باشد و به دین اسلام راضی هستم، خداوند گناهان گذشته­اش را مورد عفو و بخشش خود قرار می­دهد. [صحیح الجامع محمد ناصرالدین آلبانی، 6423-2177) 

+ ارسال شده توسط اسلام در تاریخ جمعه 30 اردیبهشت 1390 در ساعت 09:28 ب.ظ | نظرات()